Hakkımızda

Kurul Başkanı ve Üyeleri

Davut MENTEŞ

Başkan

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden alan Davut Menteş, iş hayatına MÜSİAD Akademide iş dünyasına yönelik eğitim faaaliyetleri organizasyonu ile başlamış, ardından denetim-danışmanlık sektörü ile devam ederek, SMMM ve başdenetçi unvanları ile bu alanda 5 yıl çalışmıştır. Akabinde, hızlı tüketim, gayrimenkul, tekstil ve yenilenebilir enerji sektörlerinde yaklaşık 15 sene üst düzey yöneticilik yapmıştır. 2018 yılı başında girdiği sigorta ve özel emeklilik sektöründe, Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik şirketlerinde; mali işler, finans, hukuk ve bilgi teknolojileri fonksiyonlarının yanısıra, bütçe-raporlama, kurumsal iletişim ve destek hizmetlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapmakta iken 7 Temmuz 2022 tarihinde SEDDK ikinci başkanı olarak atananan Davut Menteş, İngilizce bilmekte olup evli ve 1 çocuk babasıdır.

Mehmet VERİM

İkinci Başkan

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden 1991 yılında mezun olan Mehmet VERİM, 1993 yılında Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nda Sigorta Denetleme Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 1997 yılında Kurulun yeterlilik sınavını kazanarak Müşterek Kararla Sigorta Denetleme Uzmanlığına atandı. Hazine Müsteşarlığı tarafından 1997 yılında 3 ay süreyle “Risk Analizi”, 2003 yılında 3 ay süreyle “Teknik Karşılıklar” konusunda İngiltere’ye, 2013 yılında 6 ay süreyle “Grup ve Grup Bazında Denetim” konusunda ABD’ye araştırmalarda bulunmak üzere geçici görevle gönderildi. 2000-2005 yılları arasında 5 yıl Hazine Müsteşarlığı’nı temsilen İnter Sigorta AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 2007-2011 yılları arasında 5 yıl T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigorta Denetleme Kurulu’nun İstanbul Grup Başkanlığı görevini yerine getirdi. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı döneminde Müsteşar onayı ile kurulan (sigortacılık, BES, reasürans alanında) Mevzuat Hazırlama, Rapor Okuma komitelerinde görev aldı. 05/06/2020 tarihinde Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) kurulmasına müteakip 15/09/2020 tarihinde Sigortacılık Uzmanı olarak atandı. SEDDK’de 2021 yılı haziran ayında Başkan Danışmanlığına ve 2022 yılı ağustos ayında Başkan Yardımcılığına atandı. Başkan Danışmanlığı döneminde aynı zamanda Rapor Okuma Komitesi üyesi olarak görev yaptı. 2021 yılı Temmuz ayından 2022 yılı Aralık ayına kadar Türkiye Motorlu Taşıtlar Bürosunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili, 2022 yılı Temmuz ayından 2023 yılı Kasım ayı sonuna kadar Sigorta Tahkim Komisyonunda Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanlığı, 2022 yılı Ekim ayı başından 2023 Kasım ayı sonuna kadar ise Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürüten Sn. Mehmet Verim 2023 yılında Kurum İkinci Başkanı ve Kurul üyesi olarak atanmış olup, halen bu görevi sürdürmektedir.

Nevzat ŞEN

Üye

Üniversite eğitimini Selçuk Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlayan Nevzat ŞEN, 23 yıllık sektör kariyerine Güven Sigorta A.Ş.’de Acenteler ve Tahsilat Bölümünde başlamıştır. Groupama Sigorta A.Ş.’de kariyer hayatına devam eden ŞEN, Ziraat Sigorta A.Ş.’de Mali İşlerden sorumlu yönetici olarak çalışmıştır. 2018 yılında Bereket Sigorta A.Ş. ve Bereket Emeklilik ve Hayat A.Ş. şirketlerinin Mali İşler Müdürlüğünü, Eylül/2022 tarihinden itibaren de her iki şirketin mali işler, tahsilat, fon yönetimi, hukuk, bütçe-raporlama, kurumsal iletişim ve destek hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 14 Kasım 2023 tarihinde SEDDK üyeliğine atanan ŞEN evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ömer Faruk ÖZTÜRK

Üye

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünden mezun oldu, ardından Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tezli İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Maliye Müfettişi olarak başladığı meslek hayatına, özel bir şirkette Genel Müdür Yardımcısı olarak devam etti. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilen Telsim Mobil Telekom Hizmetlerinde Muhasebe Direktörlüğü yaptı. Türk Hava Yolları AŞ’de Personel Başkanlığı ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, bilahare TMSF’ye devredilen sigorta şirketlerinde Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundu. Son olarak Halk Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca çalışma hayatı süresince Kalkınma Yatırım Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Kalkınma Yatırım Menkul Değerler AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği, Turkbine Teknik AŞ’de Denetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, THY Opet Havacılık Yakıtları AŞ’de Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türk Reasürans AŞ’de Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini de yerine getirmiştir. 1971 yılında Ankara doğumlu olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Tayfun AKSOYAK

Üye

Dr. Tayfun Aksoyak, 09.01.1962 yılında Yozgat/Boğazlıyan’da doğdu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanarak 1986 yılında başarıyla mezun oldu. 1986 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1987 yılında Yüksek Lisansını tamamladı. 1991 yılında Doktora derecesini aldı. 1992 yılında Selçuk Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Lisans ve Yüksek Lisans ve Doktora seviyesinde dersler vererek bilimsel çalışmalara katılmış, ABD Missouri Üniversitesi’nde 1995-1996 yıllarında çalışmalarda bulunmuştur. 2001 yılında Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesinin kurulmasında ve gelişmesinde çalışmalara katıldı. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı görevinde bulunmuştur. Personel yönetimi, idare hukuku, Anayasa Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku İnsan Hakları, Tazminat Hukuku ve Sigorta Hukuku alanında çalışmaları bulunmaktadır. Bu alandaki akademik çalışmaları yanı sıra Sigorta Hukuku, Tazminat Hukuku, Aktüerya ve Sözleşme Hukuku alanlarında bilirkişilik yapmaktadır. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Başhukuk Müşavirliği, Sigorta Tahkim Komisyonu Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü Hukuk Müşavirliğinde görevinde bulunmuştur.